Jak napsat zajímavý článek na blog?

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace Obsahový marketing
Autor: Sabina

Dnes je již blog součástí téměř každé webové stránky. Ať prodáváte zboží nebo služby, blog, který poskytne zákazníkům nějakou extra hodnotu, je prostě něčím, co nesmí v horním menu chybět. O důležitosti blogu jsme psali i v článku Bez blogu to nepůjde. Pokud jste se tedy rozhodli s blogem začít a články plánujete tvořit svépomocí, přečtěte si náš návod.

Jak vybrat témata, o kterých budete psát

V první řadě by tvorbě blogu měl předcházet malý průzkum. O čem budete psát? Píše o něčem podobném i vaše konkurence? Pokud ano, máte nápad, jak z vašich článků udělat něco víc? Sepište si seznam kategorii a jednotlivých témat, které připadají v úvahu. Ty zužte a pusťte se do psaní.

copy citát

Vytvořte si osnovu

Pokud jste si již vybrali téma, o kterém budete psát, podívejte se na konkurenční weby. Jak téma pojala vaše konkurence? V čem se vaše služba nebo produkt liší? Nezapomeňte konkurenční výhodu zmínit ve svých článcích. A klidně v článku konkurenční produkty zmiňte. Budete tak působit sebevědoměji.

Když si něco nastudujte, sepište si osnovu. Body by měly co nejpřesněji vystihovat daný úsek článku. Při psaní se osnovy držte a neodbíhejte. Věnujte se vždy jedné myšlence. Někdy je totiž jednoduché nechat se slovy unést. Výsledný článek pak ale nepůsobí jako celek a spíše čtenáře zmate, než by podal důležité informace.

copy citát

Používejte konverzační tón

Používejte jednoduchá slova a pište srozumitelně. Pokud prodáváte nějaký komplikovaný produkt jako například vodní filtr nebo robotickou sekačku, vysvětlete v čem spočívají jejich benefity jednoduchou formou. Nepíšete totiž odborný článek, píšete pro laiky, které se snažíte přesvědčit, že váš produkt řeší jejich problém.

copy citát

Poukažte na problém

Začněte problémem. Zvýrazněte ho. Zahrajte čtenářům na citlivou strunu a trochu se ve věcech, které je trápí, povrtejte. Teprve poté, co situaci barvitě vykreslíte, nabídněte řešení. Teď je čas být empatický a dát čtenářům najevo, že jim rozumíte.

Příklad: Máte málo volného času a nevíte co dřív? Ačkoliv by rodina měla být na prvním místě, práce si často uzurpuje veškerou vaši pozornost.

copy citát

Činný rod je lepší než trpný

Jak plyne ze samotného názvu, činný rod je aktivní. Činnost vykonává podmět. Při trpném rodu nevíme, kdo danou činnost vykonal. Věty v činném rodu jsou akčnější a motivují čtenáře k tomu, aby udělal to, co od něho chcete. Pište tedy v činném rodu a trpným větám se raději obloukem vyhněte.

Příklad činný rod: Vyzkoušeli jsme sekačku.

Příklad trpný rod: Sekačka byla vyzkoušena.

copy citát

Tykat nebo vykat?

Oslovujte čtenáře vždy v jedné osobě. Můžete čtenářům tykat nebo vykat.

Příklad:

Vyzkoušejte si nové šaty.

Vyzkoušej si nové šaty.

Zda čtenářům budete vykat nebo tykat, určete na základě cílovky. Zatímco mladým sportovcům můžete klidně tykat, maminkám raději vykejte. Volba komunikačního tónu závisí i na image vaší značky. Pokud vystupujete spíše neformálně, tykání k vám bude pasovat. Naopak, pokud se řadíte mezi formální značky, tykání může vyznít příliš troufale a drze, proto je bezpečnější volit vykání.

copy citát

Oslovte čtenáře

Další možností je psát v první osobě množného čísla. V té se většinou píší všeobecně platná tvrzení. Díky "my" osobě ve čtenářích vyvoláte pocit, že se daný problém dotýká vás i jeho. Pomůžete mu pochopit, že jste na jeho straně a on v tom není sám. A všichni přece chceme patřit do skupiny, no ne?

Příklad správně: Někdy býváme nervózní z banalit.

Příklad nesprávně: Někdy býváte nervózní z banalit.

Samozřejmě, vy/ty osobu neopomíjejte. Většina článků či návodů je psána v druhé osobě  z oprávněných důvodů. Druhá osoba vyzývá k akci. A pokud je používána správně, texty nejenže mění ráz, ale přináší i výsledky.

copy citát

Buďte struční

Nerozepisujte se. Používejte krátké věty. Pokud to není možné, držte se pravidla 3:1. Tři krátké věty, jedna dlouhá. 

Krátké věty jsou dynamické, snadno se čtou a udrží pozornost. Proto zbytečná slova z vět vyškrtejte. Pokud tedy neslouží konkrétnímu účelu.

copy citát

Text čleňte

Používejte podnadpisy. Ty pomohou orientovat se v textu nejen čtenářům, ale i vám při psaní. Nezapomínejte ani na odstavce. Každou novou myšlenku hoďte do nového odstavce. Opět platí, že méně je více. Snažte se psát odstavce o maximální délce pět nebo šest vět.

Zahrňte do textu vizuální prvky

Text bez obrázků a videí může působit fádně až nudně. Nemluvě o tom, že příliš dlouhý text plný informací může čtenáře odradit. Proto je dobré, pokud ho osvěžíte vhodnými vizuály - obrázky, videem nebo infografikou.

Ukončete článek s Call-to-action

Do článku zahrňte i výzvu k akci. Tou může být přihlášení k odběru newsletteru, nákup služby nebo produktu, komentování, sdílení příspěvku či stažení e-booku. Záleží jen na vás, co od potenciálního zákazníka očekáváte. Pri CTA buďte přesvědčiví, ale nevnucujte se.

Příklad

Ne každému stačí návod k tomu, aby napsal zajímavý a čtivý článek. Kromě teoretických základů totiž psaní vyžaduje i praxi. A ta spočívá zejména ve čtení. 

Protože jak říkají známí spisovatelé, King a Rowlingová:Každý dobrý spisovatel je v první řadě velkým čtenářem.” 

A ono to tak trochu platí i při copywritingu. Knihy a beletrie vás naučí skládat věty a dají vám základ, na kterém můžete dále stavět. Knihomolství ale stojí hodně času. Tomu my rozumíme. I proto vám rádi pomůžeme a článek napíšeme za vás. Stačí se ozvat.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB