Vizuální stránka reklamy ovlivňuje naši reakci

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace Obsahový marketing
Autor: Sabina

Mozek reaguje na krásu automaticky, i proto je estetická přívětivost tím nejdůležitějším faktorem, co se týče prvního dojmu. Vhodně zvolený design dokáže okamžitě propojit zákazníka a značku.

farby

Stačí několik sekund

Zpracování vizuálních informací se odehrává v mozku. Estetický zážitek aktivuje mozek a části, které jsou spojeny s emocemi a rozhodováním. Celý proces probíhá někde na úrovni podvědomí. I proto je pro každého marketéra ideální volbou soustředit se na podprahové vnímání a využít metodu, která mu umožní ovlivnit zákazníkovo podvědomí.

Základ úspěšného budování značky

Změna vzorců, neočekávané kombinace a pocit pohodlí jsou těmi nejdůležitějšími prvky při tvorbě designu a následném budování značky. Lidská mysl totiž očekává jistá pravidla. Pokud se například podíváte na obrázek stromu, budete čekat, že uvidíte zelenou a hnědou barvu. Jestli to tak opravdu bude, obrázek vás nejspíš neosloví. Opačnou reakci vyvolají barvy, které se běžné škále vymykají.

Design reklamy by proto měl být kombinací obou, vzbuzovat v zákazníkovi pocit pohodlí a také upoutat jeho pozornost svou originalitou.

Psychologie barev

Nespočet studií zjistilo, že barvy jsou v marketingu důležité a efektivní. Značky jsou tedy schopné prostřednictvím barev ovlivňovat chování zákazníků. Jakou zprávu jednotlivé barvy vysílají?

Červená

Podporuje apetit, je využívána například ve fastfoodech. Vytváří pocit urgence, využívá se při výprodejích. Je spojována se vzrušením a vášní. Jde o energickou barvu, která zvyšuje soustředění, ovlivňuje nervové impulsy, zvyšuje krevní tlak a zrychluje tep.

Červená je ikonickou barvou. Používají ji velké značky jako například Coca Cola a Youtube. Coca Cola červenou spojuje s láskou, Youtube se vzrušením z toho, že lidem umožňuje dívat se na miliony videí online.

Oranžová

Je považována za barvu radosti, kreativity, dobrodružství a optimismu. Má také uklidňující účinky. Přitahuje pozornost impulzivních zákazníků. Oranžová stimuluje logickou část mozku a vyvolává v nás entuziasmus. V příliš velkém rozsahu může vyvolat pocity úzkosti.

Žlutá

Barva optimismu, štěstí a tepla. Používá se na webech. V případě, že pasuje do vašeho stylu, můžete jejím prostřednictvím sdělit například dopravu zdarma.

Žlutou používají značky jako Ferrari a Ikea. Mnoho lidí totiž sní o tom, jak bude jezdit na Ferrari. Luxusní značka tento pocit spojuje se štěstím, letním obdobím a bezstarostným životním stylem, a to vše v sobě nese právě žlutá barva. Ikea spojuje nakupování nábytku s pocity štěstí. Do Ikey často chodívají lidé, kteří si právě zařizují první domov. Tento milník v životě lidí je plný štěstí a optimismu. I proto se Ikea rozhodla pro žlutou barvu zakomponovanou v logu.

Modrá

Barva preferovaná muži. Spojuje se s mírem, spolehlivostí a vodou. Poskytuje pocity jistoty, zklidňuje mysl a vzbuzuje důvěryhodnost. Modrá také stimuluje produktivitu, používá se v kancelářích a je také součástí seriózních korporátních značek. Mladí lidé si modrou spojují s vyspělostí.

Zelená

Je spojována se zdravím, harmonií a přírodou. Může být použita také v souvislosti s penězi a bohatými lidmi. Používá se v obchodech, v kampaních prezentujících ekologické problémy. Zelená barva má relaxační účinky, vyvolává pocity rovnováhy těla a emocí, vede k rozhodnosti.

Fialová

Barva se spojuje s respektem, moudrostí a se šlechtou. Fialová stimuluje mozek, konkrétně oblast řešení problémů, povzbuzuje kreativitu. Používá se často v kosmetickém průmyslu, zejména u dekorativní kosmetiky nebo u produktů proti stárnutí. Prezentuje kreativní, moudré značky s velkou představivostí.

Růžová

Populární barva, která oslovuje zejména ženské publikum. Představuje ženskost, hravost, nevyspělost a bezpodmínečnou lásku. Využívají ji značky jako Victoria Secret, která podtrhuje ženskost jednotlivých produktů a Barbie, která pronikavou růžovou zakomponovává do mnoha designů.

Černá

Je synonymum pro autoritu, sílu a stabilitu. Jde také o symbol inteligence. Pokud se používá příliš často, může lidi unavit, vzbudit hněv nebo smutek. Na druhé straně je černá elegantní a sofistikovanou barvou.

Bílá

Spojuje se s čistotou, nevinností a bezpečností. V negativním slova smyslu může bílá působit sterilně a chladně. Používá se často, například na pozadí webových stránek. S jinými barvami totiž vytváří dobrý kontrast a dodává tak webovým stránkám na přehlednosti.

Šedá

Barva zosobňuje pocity praktičnosti, solidarity v životě a nadčasovosti. Příliš mnoho šedé ale vyvolává v lidech pocity bezvýznamnosti. Přestože je šedá pěkná, může také vyvolávat depresivní emoce.

Design samozřejmě není všechno. Jde pouze o jeden kousek skládačky úspěšného marketingu. V případě, že hledáte způsob, jak oslovit potenciální zákazníky, neváhejte se obrátit na marketingovou agenturu.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB