Sbohem a šáteček aneb oficiální konec Google+

Publikováno 17. 01. 2022
Sociální sítě

Google+ měla být velkolepá sociální síť, která měla za cíl sdružovat lidi podobných zájmů a nabídnout jim ještě lepší funkce, než je možné nalézt na Facebooku. Realita však byla značně odlišná a Google+ byl samotnou společností tento měsíc odsouzen k zániku. Proč?

Sbohem a šáteček aneb oficiální konec Google+

U konce Google+ stála bezpečnostní chyba

Google se v nedávné době začal ve zvýšené míře zajímat o bezpečnost a ochranu soukromí svých uživatelů. Proto také společnost zahájila Project Strobe. Tato aktivita se zabývala kontrolou soukromí napříč platformami a aplikacemi třetích stran, kde uživatelé nepoužívali jejich rozhraní API. Do projektu byla zahrnuta i sociální síť Google +, u které chtěla firma pečlivě zkontrolovat všechna rozhraní API, která jsou ke službě přidružená. A právě tehdy narazili na závažný problém se zabezpečením, který mohl vyústit k odcizení soukromých údajů uživatelů.

I když byla chyba rychle opravena, Google se rozhodl celou záležitost smést ze stolu a mlčet. Na veřejnost se tato informace však stejně dostala – a to prostřednictvím novinářů z The Wall Street Journal. Google tedy musel přijít okamžitě s řešením a rozhodl se svoji sociální síť ukončit. V oficiálním prohlášení také zdůraznil, že k  úniku dat v žádném případě nedošlo.

Google+ končí příští rok

Chyba v zabezpečení však rozhodně nebyla jediným důvodem pro ukončení této sociální sítě. Kromě jiného hrál velkou roli i fakt, že Google+ byla málo používaná, uživatelé jí mnohdy nerozuměli a síť měla velmi malý dosah. Google sám již před lety utlumil její další vývoj, bylo tak jen otázkou času, kdy skončí.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB