Připravte svou marketingovou strategii na Vánoce 2021

Publikováno 07. 03. 2022
Novinky Nástroje, tipy a inspirace Sociální sítě
Autor: Sabina

Pro mnoho odvětví je vánoční sezóna tím nejvíce rušným obdobím. Jde zároveň o poslední příležitost, jak před začátkem nového roku, vystřelit obrat na maximum. I proto plánování nepodceňujte a začněte s ním už teď.

Analyzujte předchozí Vánoce

Statistiky z minulých let vám mohou pomoci při rozhodování. Ponořte se do Google Analytics a projděte si loňská data. Co říkají o vašich zákaznících? Jaké produkty měly největší úspěch a proč? S jakým zpožděním zákazníci nakupují? A na závěr, jak vypadá konverzní cesta zákazníka a které marketingové kanály vyhodnocujete jako nejúspěšnější? Jakmile si zodpovíte důležité otázky, začne se před vámi rýsovat letošní marketingová strategie.

Vyhněte se přehnaným slevám

Slevy vyvolávají v zákaznících urgenci a mohou vám pomoci v nákupu produktu. I zde ale platí starý známý výrok - všeho moc škodí. Černý pátek je již za vámi, tak zlevňujte opatrně. Přehnané slevy mohou znehodnotit značku v mysli zákazníků a způsobit to, že se k vám zákazníci po nákupu už znovu nevrátí. Proto se raději zamyslete nad skutečnými důvody, proč by u vás zákazníci měli nakoupit a nepostavte celou strategii na slevách.

Nabídněte dopravu zdarma

Zákaznici dopravu zdarma během Vánoc očekávají. Ideální volbou je stanovit určitou částku, kterou musí utratit a vy jim na oplátku zašlete produkty zdarma. Hranice působí i psychologicky, protože může lidi podnítit k tomu, aby utratili více peněz. Při jejím stanovení se odrazte od průměrné ceny za produkt a zvolte takovou hranici, která není ani příliš vysoká, ani příliš nízká.

Pomozte neziskové organizaci

Najděte si partnera mezi neziskovkami, kterému pomůžete. Vždyť koneckonců jsou přece Vánoce. Porozhlédněte se po svém okolí a spojte se s lokální organizací. Nebo se zeptejte svých zákazníků, jaké neziskovce by chtěli pomoci oni. Nejenže uděláte dobrý skutek, ale misi své značky můžete sdílet i se svými zákazníky. Získáte tak navíc vhodný materiál, který můžete komunikovat i po Vánocích, například na vašich sociálních sítích.

Upravte balení produktů

Věnujte pozornost i obalovému marketingu a dodejte svým produktům na luxusu s unikátním vánočním balením. Soustředit se můžete i na tvorbu limitované edice vánočních produktů, které tak získají na exkluzivitě.

Fotky a věty, které prodávají

Mluvte o Vánocích i prostřednictvím své grafiky. Vizuály v jednom tónu komunikujte napříč všemi marketingovými kanály. Pokud vám to rozpočet dovolí, požádejte profesionála, aby vám produkty nafotil. Vytvořte fotky, které svou přirozeností a kreativitou upoutají už na první pohled. Do "vánočního" oblečte i své webové stránky. Aby každý návštěvník webu okamžitě získal vánoční pocit.

Kromě vizuálů se soustřeďte i na copywriting. Vymyslete zajímavé a úderné slogany, které osloví potenciální zákazníky.

Soustřeďte se na správné kanály

Propagace produktů na Googlu a sociálních sítích by ve vašem marketingovém mixu jednoznačně neměla chybět. Pro e-shopy jde o důležité cesty, jak se spojit se zákazníkem. Vyberte si sociální sítě, na kterých se pohybuje vaše cílová skupina. Instagram, Facebook a nově i TikTok jsou místem, kde najdete mnoho potenciálních zákazníků. Vytvořte si mix kampaní, které přitáhnou pozornost zákazníka a v žádném případě nevynechejte remarketing.

PPC marketing je další důležitou složkou. A s tím souvisí i úprava klíčových slov, na které se budete zobrazovat v předvánočním období.

Pokud to váš produkt dovoluje, poohlédněte se i po influencerech na Instagramu. Ti vaše produkty představí v novém světle své věrné fanouškovské základně. Vybírejte si influencery, kteří mají velkou míru interakce a které sleduje vaše cílová skupina. Naopak se vyhýbejte těm, kteří sbírají followery díky hashtagům typu #followforfollow.

Nevynechejte e-mail marketing

Komunikace prostřednictvím newsletterů je základem každého e-shopu. Před Vánocemi můžete své věrné zákazníky zásobovat zajímavými tipy na vánoční dárky, výhodnými vánočními balíčky, novými produkty nebo jim poskytnout slevu na nákup.

Naskladněte populární produkty

Pravděpodobně i vy máte v e-shopu hned několik bestsellerů. Ujistěte se ale, že jste se jimi dostatečně zásobili. Nejpopulárnější produkty totiž mizí ze skladů rychle. Zbývá vám už jen několik produktů? Nebojte se to zmínit i v kampaních a vyvolejte v zákaznících pocit naléhavosti. Dlouhé dodací lhůty navíc můžou zákazníky odradit a vám zabrání využít nákupní sezónu do posledního dne.

“Dopravní” špička

Zahlcené přepravní společnosti se bohužel staly v posledních letech koloritem Vánoc. Přestože s tím těžko něco uděláte, nevystavujte své zákazníky nejistotě, zda jejich dárek stihne Ježíšek doručit pod stromeček. Jasně deklarujte datum, do kterého jste ještě schopni produkty dodat, například kampaní Garance doručení do Vánoc. Ta může mít podobu konkrétní kategorie, kde budete pravidelně aktualizovat zboží s tímto termínem dodání.

Opřete se do marketingu i po Vánocích

Využijte i čas po Vánocích. Lidé tráví čas s rodinami a při relaxaci nezapomínají ani na své smartphony. Oslovte je kampaní "Pod stromečkem jsem si nenašel vytoužený dárek" a získejte nové zákazníky.

Čísla, která vám pomohou

Podle interaktivního reportu od Facebooku (2021), který analyzuje údaje z předvánočního období minulého roku až 78 % lidí objeví dárky online, z toho:

  • 46 % na vyhledávačích jako Google,
  • 43 % na webových stránkách obchodu
  • 37 % na Facebooku
  • 24 % na Instagram
  • 15 % díky influencerovi

Z respondentů až 29 % přiznalo, že dárky plánují už v říjnu, 40 % začíná v listopadu a pouze 12 % si nechává nákup dárků na první třetinu prosince.

Víte už, jak odkomunikovat letošní Vánoce? Máte vymyšlenou strategii? Pokud potřebujete s něčím poradit a vytvořit úspěšné a fungujíci kampaně, ozvěte se nám.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB