Marketingové trendy 2021: Jak je využít ve svůj prospěch?

Publikováno 17. 01. 2022
Novinky Nástroje, tipy a inspirace Obsahový marketing
Autor: Sabina

Pandemie změnila fungování celého světa. Nejen reálného, ale i toho online. Jelikož marketing hraje na online scéně důležitou roli, můžeme očekávat poměrně značné změny i v jeho fungování, ze kterých může nejedna značka benefitovat, využije-li jejich potenciál.

Personalizace bude důležitější než kdykoliv předtím

Zákazníci si v roce 2021 potrpí na skutečnou personalizovanou zkušenost při nákupu. Budou očekávat, že jim značky porozumí a zohlední jejich preference. Prodej tak už nebude jen o tom, kde zasáhnout tu správnou cílovou skupinu, ale také o tom, jak nabídnout svým zákazníkům to, co skutečně potřebují v tom správném čase. To vše zahrnuje důslednou práci s daty. Analyzování dat tedy nabere zcela nový rozměr. Společnostem se tak otevírají nové možnosti. Pokud pochopí své zákazníky, mohou si získat věrnou klientelu, která se k nim bude vracet pro nové produkty.

Nativní reklama na Seznamu bude letos ještě úspěšnější

Podle průzkumu inzertních výkonu SPIR 2020 se na nativní reklamu podívá o čtvrtinu více lidí než na klasickou bannerovou. Nativní reklama na českém trhu tvořila až 12 % podílu celkových financí investovaných do display reklamy. Předpokládá se, že v roce 2021 tento podíl poroste o dalších 9 %. Do popředí se dostává i nativní videoreklama, která má míru shlédnutí nad průměrem.

Zelené e-shopy budou na vzestupu i v Česku

V rámci výzkumu APEK vyšlo najevo, že až 67,9 % zákazníků by podpořilo ekologičtější internetové obchody a vzdali by se při tom části svého komfortu. Ze zahraničních studií vyplývá, že pouze samotné doručování na pick-up pointy nebo do zásilkoven může snížit emise CO2 až o 17 %. 

Kromě zlepšení logistiky je pro e-shopy důležité využívání ekologických obalových materiálů a výplní balíků. Některé společnosti mohou také uvažovat o vratných obalech. Momentálně je v České republice pro 5,3 % nakupujících ekologičnost e-shopu rozhodující faktor při nákupu a 20,2 % nakupujících ekologičnost řadí mezi faktory, které ovlivňuje jejich rozhodování.

Virtuální eventy, které jsou výsledkem pandemie, nikam nezmizí

Rok 2020 se stal rokem, kdy na popularitě získaly virtuální eventy. Jelikož v rámci pandemické situace nebylo možné eventy uspořádat, začaly se vysílat ve virtuálním světě. Vypadá to tak, že ani v dalších letech virtuální eventy nikam neodejdou. Přinášejí totiž značkám celou škálu benefitů. 

Nejenže jsou bezpečnější, ale společnosti jsou tak schopny zasáhnout mnohem širší publikum než kdykoliv předtím. Mohou se jich účastnit lidé z celého světa a neřešit náklady na cestování. Zároveň se tím také snižují náklady společností, které mohou eventy pořádat pro větší množství lidí a získat tak vyšší návratnost investice.

Společnosti budou využívat pouze relevantní sociální sítě

Mnoho společností využívá hned několik sociálních sítí, což může být v některých případech nejen neefektivní, ale také zbytečné. I proto tento rok nastává čas vymazat účty na sociálních sítích, které nejsou pro společnosti relevantní. Podobný krok firmám umožní soustředit se na komunikaci na těch nejdůležitějších kanálech a sdílet tak relevantní obsah.

Influencer marketing nabírá na rychlosti

Influencer marketing se nezpomaluje, právě naopak. Nejpopulárnější jsou mikro a nano influenceři, kteří mají méně než 25 000 sledovatelů. Ti totiž vykazují nejvyšší míru interakce. Obsah, kteří influenceři vytvoří, firmy nemusí využívat pouze na sociálních sítích. Úspěch jim může přinést umístění obsahu i na webových stránkách společnosti, v newsletteru i na e-shopu.

Budování značky je to, na čem bude záležet

Do popředí se dostanou značky, které jsou v první řadě transparentní a upřímné. I proto se v rámci roku 2021 spotřebitelé budou soustředit na činnost značek a na to, jak jsou prospěšné pro společnost jako takovou.

Live-stream si udrží pozornost vašich zákazníků

Live-stream zaznamenal obrovský nárůst. Během Lockdownu se na Facebooku popularita live-streamů zvýšila o 50 %, zatímco na Instagramu o celých 70 %. A tady se otevírají dveře pro mnohé značky a celebrity, které nárůst v live-stream oblasti mohou využít ve svůj prospěch.

Předběhněte svou konkurenci a zamyslete se i vy, jak využít letošní marketingové trendy. Dobře nastavená marketingová strategie a plánování vám pomůže vytvořit vaší značce dobrý základ pro úspěšný rok 2021.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB