Jak fonty ovlivňují vnímání čtenáře?

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace Obsahový marketing
Autor: Sabina

Ať jsou slova jakkoli pečlivě vybíraná a mocná, nejsou vším, co čtenáře ovlivňuje a podněcuje k akci. Text je vnímán jako celek, i proto je kromě znění a obsahu důležitý také vizuál. Marketing je totiž v mnoha směrech jen aplikovaná sociální psychologie a k lidem promlouvá prostřednictvím barev, obrázků, formátu textu či fontu.

fonty


Jaké jsou nejznámější fonty a co v nás vyvolávají?

Times New Roman

Nejrozšířenější font, který je známý všem. Lidé na něj reagují neutrálně.


Georgia

Populární ve světě online marketingu. Font je kombinací čitelnosti a šarmu. Jde o typ písma, které vypadá elegantně a působí přátelsky.


Helvetica

Další neutrální font. Helvetica je kritizována pro svou jednotvárnost a nerovnoměrné rozestupy mezi znaky. Hodí se do nadpisů, ale nedoporučuje se používat v těle textu.


Arial

Font, který je konkurencí zmiňované Helveticy, je popisován jako její nepřitažlivý bratranec. Pokud ho však skutečně chcete používat, omezte jej na nadpisy.


Courier

Font, kde každý charakter okupuje stejný prostor na stránce. Nepatří mezi typy písma, která se čtou pohodlně. V jistých sférách marketingu ale nemusí být k zahození. Na propagaci ho mohou využít například spisovatelé, neboť připomíná font psacího stroje.


Verdana

Je považována za vzdušný font, písmena má uspořádaná rovnoměrně. Její výhodou je i to, že znaky jako "b", "d", "p" a "q" nezobrazuje zrcadlově, což zlepšuje čitelnost textu a neunavuje čtenáře tak jako Helvetica nebo Arial. Používá se v tělech textů, a je skvělou volbou do newsletterů.


Comic Sans

Písmo populární zejména v komixech. Font se vyznačuje svou neformálností a hravostí. Hodí se do textů určených dětem. Jestli se chcete vyhnout výsměchu a faux pas, Comic Sans raději obloukem obejděte. Zejména v případě, že vás napadlo použít jej v marketingových textech nebo ve firemních sděleních.


Font má moc měnit tón a zprávu

Každý font byl navržen s určitým cílem. I proto fonty mohou ovlivnit naši představivost, náladu či očekávání. Některé jsou jednoduché a snadno čitelné, jiné zvláštní a specifické.

Fonty na lidskou mysl působí podobně jako barvy. Psychologie barev je všem dobře známá. Co nám ale říkají fonty?


Typ písma a emoce


Známe dvě základní skupiny fontů - Serif (patkové písmo) a Sans-Serif (bezpatkové písmo). Patkové písmo se používá v tištěných médiích a knihách, zatímco bezpatkové vládne online světu. Serif se vyznačuje elegancí a racionalitou, Sans-Serif je zas označováno za písmo inovativní a neformální.


Co bys nám řekl o fontech, Jirko?
Standardně lidé používají Google fonty, custom verze nejsou moc populární, protože jsou  zbytečně drahé.


Je možné nechat si vytvořit font na zakázku?
Jasně, když máš 100 000 Kč a víc.


Jak vybíráš fonty ty?
Obecně se řídím několika pravidly - na webech používám výhradně bezpatkové fonty. Patkové  písmo je považované za luxusní a umělecké a ve světě onlinu ho najdeme jen ve výjimečných  případech. Jinak následuji své estetické cítění.


Jo, jo, tak to chápeme, tvé oko grafika není jako oko běžného smrtelníka. A ovlivňuje tvůj výběr cílová skupina klienta?
Když jsou cílovkou muži, je lepší volit bezpatkový font, patkový lze použít v krajních případech -  pokud jde například o ženský magazín nebo web, který navštěvují převážně ženy.


Na velikosti fontu záleží

Velikost fontu se odvíjí od obrazovky, na níž je zpráva zobrazena. Neměli byste volit příliš malý font, ale ani velký. Při psaní článků nebo tvorbě propagačních materiálů je dobré určit hraniční počet znaků, které se zobrazí na jednom řádku. Příliš dlouhé řádky se nečtou příjemně a mohou čtenáře unavit.


Text musí být čitelný

Kromě emocí a podprahového vnímání, fonty musí splňovat jednu praktickou vlastnost - čitelnost. Ta zahrnuje například odlišnost jednotlivých znaků či tvar slov.

Podobně jako typ zvoleného fontu, i odstavce a řádkování mají velký vliv na čitelnost obsahu. Odstavec nesmí být zbytečně dlouhý. Ideálně, když nepřesáhne 5 vět. Řádkování ovlivňuje volba fontu. V delších textech se většinou používá řádkování 1,15 nebo 1,5.

Tak už vidíte, co všechno nám může říct jeden detail? Fonty nejen doplňují grafiku webové stránky nebo propagačního materiálu, ale také dodávají textům ten správný podtón. I proto bychom jejich volbu neměli podcenit.


Zpět na výpis článků Sdílet na FB