Hlasové vyhledávání: co to je a jak byste se na něj měli připravit?

Publikováno 15. 01. 2024
Novinky Nástroje, tipy a inspirace
Autor: Lukáš

Hlasové vyhledávání je způsob, jak vyhledávat informace pomocí hlasu. V mnoha případech se jedná o rychlejší a jednodušší způsob, jak vyhledat potřebné informace na internetu. Víte, jak toto vyhledávání funguje, jak jej využít a na co si dát pozor?

Hlasové vyhledávání lze použít například při řízení

Co je to hlasové vyhledávání

Jedná se o rychlý a jednoduchý způsob, kdy nemusíte do vyhledávacího pole zadávat ručně psaný text. Jednoduše své dotazy říkáte do mikrofonu. Váš hlas je následně převeden na text. V současné době je způsob hlasového vyhledávání stále populárnější, protože je nejen pohodlnější, ale také rychlejší než psaní. Jedná se tak o užitečný nástroj, který pomáhá hledat informace komfortnějším způsobem.

Jak hlasové vyhledávání funguje?

Hlasové vyhledávání funguje na základě technologie rozpoznávání řeči. Tato technologie dokáže rozlišit jednotlivá slova a fráze v řeči. Následně je přeloží do textu. Hlasové vyhledávání využívá také umělou inteligenci, která dokáže porozumět kontextu řeči a poskytnout relevantnější výsledky vyhledávání.

Kdy hlasové vyhledávání využijete?

Hlasové vyhledávání lze použít k vyhledávání informací na internetu, v aplikacích nebo na jiných zařízeních. Například můžete pomocí hlasového vyhledávání vyhledat recept, podklady pro svou studijní esej, získat informace, které využijete ke své práci nebo přeložíte text do cizího jazyka, případně získáte aktuální informace o počasí.

Kromě výše uvedených případů využijete tento způsob například pokud potřebujete ovládat přehrávání hudby, zadat adresu nebo přijmout hovorů. Oceníte jej také při zadávání příkazů v navigaci nebo k přehrávání videí.

Proč raději mluvit než psát

Hlasové vyhledávání je pohodlnější než psaní, protože vám umožňuje vyhledávat informace, aniž byste museli používat klávesnici. To oceníte v případech, kdy máte plné ruce nebo pokud se nacházíte v prostředí, kde je psaní obtížné nebo nemožné, například při řízení, při vaření nebo při jiných činnostech. Nebo v případech, kdy hledáte informace, které jsou obtížně vyjádřitelné textem.

Hlasové vyhledávání umožňuje vyhledávat informace přirozeným způsobem, pomocí mluveného jazyka.Hlasové vyhledávání je užitečný nástroj

Pokud chcete hlasové vyhledávání vyzkoušet a začít ho běžně používat, nejprve byste měli zjistit, zda je podporováno konkrétním zařízením. Většina moderních zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo notebooky podporují hlasové vyhledávání.

Jakmile máte zajištěno, že vaše zařízení podporuje hlasové vyhledávání, měli byste si ho aktivovat. Postup aktivace hlasového vyhledávání se liší v závislosti na zařízení a operačním systému.

Po aktivaci hlasového vyhledávání si můžete nastavit hlasové vyhledávání podle svých potřeb. Například si můžete nastavit jazyk, který chcete používat, nebo si můžete nastavit, aby hlasové vyhledávání reagovalo na konkrétní příkazy.

Konkrétní tipy a rady, jak hlasové vyhledávání používat


Mluvte jasně a pomalu

Aby bylo hlasové vyhledávání úspěšné, je důležité mluvit jasně a pomalu. Pokud budete mluvit příliš rychle nebo nesrozumitelně, hlasové vyhledávání vaše požadavky interpretuje nesprávně.

Použijte správné výrazy

Hlasové vyhledávání je stále ve vývoji, takže se může stát, že nebude rozumět všem výrazům. Pokud se vám nedaří najít požadované výsledky, zkuste použít jiné označení nebo danou věc popište.

Ujasněte si, co chcete

Mějte připravené to, co chcete vyhledávat. Myslete na své požadavky. Předtím, než začnete mluvit, přemýšlejte o tom, co chcete vyhledat. To vám pomůže mluvit jasně a konkrétně.

Pozor na nářečí

Snažte se používat běžné výrazy, které hlasové vyhledávání lépe pochopí. Snažte se na chvíli zapomenout na nářečí nebo vlastní slova a věty, kterým by hlasové vyhledávání nemuselo rozumět.

Na co si dát pozor

Hlasové vyhledávání je méně diskrétní než psaní. Pokud používáte hlasové vyhledávání na veřejném místě, mohou ostatní slyšet vaše požadavky. Snažte se tento způsob vyhledávání nepoužívat k zadávání citlivých informací, ať už se jedná o hesla, čísla kreditních karet nebo třeba vašich osobních údajů, včetně adresy.

Nezapomínejte, že hlasové vyhledávání je stále ve vývoji, ale již nyní má řadu výhod, které jej činí cenným nástrojem pro každodenní použití, jak v osobním, tak pracovním životě.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB