Fungují soutěže na FB a k čemu jsou dobré?

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace Sociální sítě

Máte rádi soutěže? Fanoušci Facebooku jistě ano! Soutěže jsou ideální pro nastartování nové facebookové stránky, případně pokud již svou stránku máte, ale vaši fanoušci jsou pasivní a vy byste rádi obnovili jejich aktivitu. Nicméně i když jsou soutěže oblíbené, dokážou nám také pekelně zatopit. Jak tedy vytvořit soutěž, která bude nejen lákavá pro vaše aktuální či nové fanoušky, ale zároveň bude podle pravidel?

Facebook soutěže

Na začátku je zcela klíčové uvědomit si, na koho cílíme

Pokud zakládáte novou stránku, budete cílit na nové fanoušky. Nezapomínejte, že i kdyby byl váš primární cíl povědomí o vaší stránce a produktech či nabízených službách, potřebujete získat relevantní fanoušky, které budete moci aktivně oslovovat i po ukončení soutěže. Pokud máte již zavedenou facebookovou stránku, můžete pomocí soutěže zjistit, o jaké produkty je největší zájem, případně můžete své fanoušky využít k pojmenování nového produktu či zkvalitnění některé z vašich služeb. Pokud své stávající fanoušky budete dostatečně motivovat, můžete získat mnoho zajímavých podnětů, které mohou vaše podnikání posunout o kus dál. Ať už cílíte na jakékoliv publikum, soutěž by měla být vytvořená v návaznosti na vaše podnikání a měla by odrážet cíle, kterých chcete dosáhnout.

Co je tedy dle pravidel Facebooku nutné uvést při vytváření soutěže?

Již v příspěvku, ve kterém soutěž popisujete, je nutné informovat vaše (potenciální) fanoušky o tom, že se jedná o soutěž – ať už grafikou, textem či nejlépe obojím. Důležité je zmínit, jaká jsou pravidla soutěže, kolik je přichystáno výher a o co přesně se v dané soutěži hraje. Nezapomeňte ani na datum a hodinu, do kdy soutěž trvá a přidejte odkaz na kompletní pravidla, která fanoušky dovedou na vaše webové stránky. A co do nich uvést? Rozhodně nezapomeňte informaci, jaká firma soutěž pořádá (uveďte název firmy, IČ a další důležité údaje), podmínky pro účast (kdo se může účastnit, v rámci jaké lokality jste schopni výhru doručit – zda pouze po ČR nebo i v rámci Evropy či dál), kritéria soutěže (jak se hodnotí, kolik bude výherců, …), časový harmonogram (jak dlouho soutěž trvá, trvání vyhodnocení, kdy soutěž vyhlásíte a jakým způsobem), a to vše doplňte klauzulí o tom, že Facebook není spojen se soutěží a je jen platformou, kterou využíváte pro pořádání dané soutěže.

Jak ale soutěž postavit, abychom měli čisté svědomí a nebáli se soutěž postovat, či ji dokonce sponzorovat a dostat ji tak i mezi vaše potenciální fanoušky? Pokud se budete držet těchto zásad, určitě neuděláte chybu!


Soutěž propagujte pouze přes vaše firemní stránky


Účast či vstup do soutěže můžete podmínit těmito akcemi:

Označení příspěvku lajkem či jiným druhem reakce, přidání příspěvku do komentářů, zaslání zprávy na vaši stránku, přidání příspěvku na stránku nebo hlasování v anketě.


Fanoušky v rámci zapojení do soutěže nesmíte vyzývat k těmto akcím:

Sdílení stránky, přidání lajku několika stránkám, sdílení soutěže na svou timeline či timeline přátel, označování se na fotografiích s produkty či využitou službou, přidání lajku vaší stránce pro okamžitý vstup do soutěže (příspěvek typu : „Chcete vyhrát? Buďte mezi prvními deseti, kdo dají like naší stránce a vyhrajete slibovanou výhru.“)


Při vyhlašování výherce vytvořte příspěvek na svou facebookovou zeď

Přidejte komentář jako reakci na příspěvek výherce (či výherci napište e-mail) a nezapomeňte výherce zmínit na své webové stránce či blogu.


Pokud již máte soutěž vytvořenou, je dobré ji také zviditelnit, a to reklamní kampaní. Jestli do sponzorování příspěvku investujete i malé množství financí, v kombinaci s relevantním cílením a dobře postavenou soutěží můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků a získat nové fanoušky či relevantní informace od fanoušků stávajících.

Přejeme mnoho štěstí při vytváření úspěšných soutěží!

Zpět na výpis článků Sdílet na FB