Budování značky: Značka je zkušeností zákazníka

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace
Autor: Sabina

Značka není jen logo, dobrá grafika či poutavý slogan. Naopak. Když přemýšlíme o značce, měli bychom si představit zkušenost zákazníka. A pod tu spadá vše - jak působí naše webová stránka, jak komunikujeme na sociálních sítích či odpovídáme na emaily. Ve zkratce je tedy naše značka vnímáním zákazníka. Značka se nevybuduje sama přes noc, je na ní třeba pracovat a vyžaduje jasný strategický plán. Proč je její budování důležité pro podnikání?

Budování značky

Lidé vás budou díky značce znát

Značka představuje tvář firmy. 

Něco, díky čemuž vás lidé dokážou zařadit a poznat. Profesionální logo, zajímavý font, barvy si lidé spojí s vlastní zkušeností s firmou. Pokud je značka konzistentní a snadno rozpoznatelná, může také potenciální zákazníky povzbudit, aby vyzkoušeli vaše služby a koupili produkt.

Odlišíte se od svého konkurenta

Nestačí nabízet kvalitní služby, musíte nabízet kvalitní služby lépe.

Na dnešním přesyceném trhu je odlišit se od konkurence to nejdůležitější. Soutěž neprobíhá jen na lokálním stupni, běží už minimálně na státním, ne-li celosvětovém. 

Důvěryhodná značka dává zákazníkům důvod, aby si vybrali vás a nehledali jinde. Navíc výzkumy také dokazují, že lidé preferují být spojováni s hodnověrnými organizacemi s dobrou reputací.

Značka je DNA podniku

Značka je příběhem organizace. Mluví o tom, kým společnost je, čemu věří a jak chce být vnímána publikem.

Všechny komponenty - vizuálně i emotivní - tvoří její identitu. Představuje aktivity organizace a je sumou toho, jak společnost vnímají její zákazníci.

Zvolený tón komunikace na sociálních sítích, v emailech a samotná prezentace společnosti jsou esencí budování značky. Vysílají do světa zprávu o tom, jak firma respektuje své zákazníky a jak je firma respektována managementem a zaměstnanci.

Značka posiluje loajalitu a buduje důvěru

Jakmile vás publikum lépe pozná, začne vám i více věřit.

A když se rozhodne vyzkoušet vaše produkty a služby a vy jej překvapíte širokým rozsahem, osobním přístupem a kvalitou, vztah mezi vámi se prohloubí. Přítomnost na sociálních médiích a bezkonkurenční zkušenost zákazníků jsou základem. I proto by každá iniciativa měla zákazníky povzbudit, aby se k vám vrátili.

To však není všechno. Značka neovlivňuje jenom vnímání zákazníků. Důležitou roli v celém procesu hrají i zaměstnanci. Pokud jim společnost dá něco, čemu mohou věřit, něco, za čím mohou stát a ztotožnit se s tím, jejich loajalita roste. Správný přístup pomáhá zaměstnanců v tom, aby pochopili konání značky. Aby pochopili, za čímž organizace stojí a kým je. Zaměstnanci tak získávají pocit důležitosti a stávají se součástí čehosi významného.

Značka představuje záměr

Vše, co organizace ztotožňuje, musí být zahrnuto v značce.

Každá organizace má nějaké plány, záměry, vize. Pokud své záměry prozradíte publiku, dáváte mu slib. A značka tenhle slib musí odrážet. Jinak by si zákazníci snadno všimli rozdílu mezi tím, co jim bylo slíbeno a co jim bylo skutečně dodáno.

Značka přináší nové zákazníky a zvyšuje tržby

Spokojení zákazníci se o svůj pozitivní zážitek rádi podělí se svými známými.

I proto musí být značka zapamatovatelná. Jak jinak by o události nebo službě lidé mluvili, kdyby si nevzpomněli, se kterou značkou je spojena?

Vyvolává respekt v potenciálních konkurentech

Zdolat bariéry při vstupu na trh není nic jednoduchého.

Trhy, na kterých působí významné a populární značky, jsou pro nové firmy často nedostupné. Pokud patříte mezi první značky, které na trhu působí, nebo jste zacílili na nový segment, máte výhodu.

Pomáhá vám následovat konkrétní cíl

Je jednoduché utíkat od nápadu k nápadu a nikdy nic nedokončit.

Podobný přístup vás od původních plánů odvede skutečně ďaleko.To, co vám pomůže udržet kurz, je jasná strategie značky, která zahrnuje misi i vizi vaší organizace.

Spojuje vás se zákazníky po emoční stránce

Značka by neměla být jen o nákupu produktu, ale také o emocích.

Dobrá značka je schopna v zákaznících vyvolat pozitivní emoce. To znamená, že vždy, když si zákazník koupí váš produkt, cítí se dobře.

Tak vidíte? Značka skutečně vytváří jakýsi most mezi emocemi a aktivitami. Představuje důležitou součást firemní identity a její relevance se neustále zvyšuje. Zejména nyní, v době, kdy má společnost jen několik sekund na to, aby emočně zasáhla publikum.

Nastal tedy čas, abyste prostřednictvím marketingové strategie identifikovali správný komunikační tón, nastavili cíle a vize vaši společnosti i vy.


Zpět na výpis článků Sdílet na FB