Black Friday se blíží, dejte si pozor na novou legislativu regulující „falešné slevy“

Publikováno 01. 11. 2022
Novinky Nástroje, tipy a inspirace

Je tady poslední kvartál, a to znamená, že se rychle přibližuje jedna z největších slevových událostí roku – Black Friday. Provozovatelé e-shopů a kamenných prodejen tak mají šanci upoutat své zákazníky akčními nabídkami a zvýšit své tržby. Je však třeba dát si pozor na změny v zákonech, které regulují falešné slevy a jiné nekalé praktiky využívané některými obchodníky. Nově vzniká obchodníkům informační povinnost, dejte si proto pozor ať se nechtěně nedostanete do maléru.

Black friday slevy


Využijte Black Friday pro zvýšení tržeb

Black Friday a Cyber Monday jsou neoficiální svátky, které pro většinu lidí zahajují vánoční nakupování. Tento rok připadá Black Friday na 25. listopadu (čtvrtá neděle v měsíci). Slevy však neprobíhají pouze v těchto dvou dnech, ale minimálně celý týden.

Ačkoliv Black Friday začal v Americe, i čeští spotřebitelé a obchodníci svátku hojně využívají. Nemalá část prodejců se snaží Černý pátek využít pro vyprázdnění skladů a zvýšení profitu. Kvůli stoupající inflaci a zdražování se však teprve ukáže, jak budou tento rok úspěšní. Na jednu stranu budou lidé vyhledávat slevové nabídky, aby pro své blízké našli dárky za rozumnou cenu, lze však také očekávat, že se budou v utrácení více omezovat.

S blížícím Černým pátkem proto stojí za to připravit si marketingové kampaně a propagovat své produkty a služby skrz váš email newsletter nebo na sociálních sítích.

Potřebujete pomoci s přilákáním zákazníků na váš e-shop?

Intuitivní a atraktivní e-shop je boj zčásti vyhraný. Proveďte makeover hodný hollywoodského snímku a nadchněte své zákazníky.

Chci pomoci


Nová směrnice zpřísnila pravidla ohledně falešných slev

Falešné slevy, kdy obchodníci před Černým pátkem uměle navýší ceny, aby produkty následně „zlevnili“ nejsou novinkou. Podle Heureky skutečné Black Friday slevy dosahují jen úrovně 19 %. Proto se každý rok vyhlašují žebříčky falešných slev, aby spotřebitele upozornily na obchody a e-shopy, které tento trik využívají.

Prodejci, kteří v těchto praktikách budou pokračovat, za to nyní zaplatí i svými korunami, nejen ostudou a zničenou reputací. Vláda totiž tento rok schválila změny v zákonech o ochraně spotřebitele. Úpravy jsou součástí směrnice Omnibus, kterou schválila Evropská unie už v roce 2019. Tyto regulace měly členské země implementovat nejpozději do 28. května 2022 (Česká republika se v tomto ohledu o něco zpozdila).

Tyto úpravy se mimo jiné zabývají právě umělým navyšováním cen. Obchodníci a provozovatelé e-shopů tak budou muset uvádět za jakou nejnižší cenu produkt prodávali v posledních 30 dnech. Měli byste si proto například vést záznamy o nastavených cenách u jednotlivých produktů, zejména pokud často pořádáte slevové akce.

Legislativa například také reguluje falešné recenze.

V kamenných prodejnách jsou falešné slevy také, když jsou ceny produktů na regálech uváděny nižší, než kolik vám naúčtují u pokladny. Například řetězce s potravinami jako Tesco, Penny nebo Billa už za takové praktiky zaplatily statisícové a milionové pokuty.

Falešné slevy, časové omezení k nákupu, které běží i po termínu nebo zavádějící nabídky limitovaných edicí jsou všechno taktiky, které obchodníky rychle a snadno připraví o věrné zákazníky. Lidé si takových věcí všímají a jen málokdy se k takovým e-shopům opakovaně vrací. Kvůli pandemii si navíc více lidí zvyklo na online nakupování, proto se stávají znalejší a obezřetnější. Snadno mohou využít srovnávače cen, kde rychle zjistí, zda produkt nekoupí levněji někde jinde.

Nekalé praktiky neničí jen důvěryhodnost e-shopu, ale také efektivnost kampaní. Pokud zákazník u takového e-shopu uvidí slevovou akci s omezeným časovým rozhraním, nic ho nepřinutí po nabídce okamžitě skočit, protože očekává, že akce potrvá i po termínu. Nemluvě o tom, že falešnými slevami automaticky v hlavách spotřebitelů vyskakují otázky o celkové kvalitě produktu.

Věrní zákazníci jsou pro každý obchod nebo e-shop zdrojem pravidelných tržeb, proto se vždy snažte být se svými slevovými nabídkami transparentní.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB