9 marketingových kampaní s pozitivním poselstvím pro ženy

Publikováno 17. 01. 2022
Nástroje, tipy a inspirace Obsahový marketing
Autor: Sabina

Přestože svět už pokročil a muži a ženy si jsou v mnohých sférách rovni, dnešní doba se stále potýká s mnoha problémy. Některé značky přišly s jednoduchým, a přesto tak originálním konceptem, jak se se světem o poselství nebo pozitivní myšlenku podělit. Protože marketing není jen o tržbách a prodeji, slouží také jako prostředek. Prostředek, který nám sděluje užitečné informace, bourá konvence a mění svět na lepší místo.

Always - Like a Girl (Jako holka)

Značka Always se kampaní z roku 2014 snaží předefinovat pojem "jako holka", který má bohužel negativní podtón. Ve videu můžete vidět ženy všech věkových kategorií. Značka se žen ptá, jak vnímají limity, které na jejich ramena naložila společnost. Výraz “Jako holka” je urážka, kterou ženy slýchají už od útlého věku. A známá značka Always se ptá: "Proč nemůže přirovnání "utíkáš jako holka" znamenat také "vyhraješ závody" ?

H&M - She is a lady (Je to dáma)

Reklama od známé značky H&M z roku 2016 ničí stereotypy. She's A Lady (v překladu Je to dáma) kampaň se snaží ženy podpořit v tom, aby byly neoblomné a nebojácné v otázce svého vkusu a výběru oblečení. Každá žena by měla mít možnost ukázat své já prostřednictvím outfitu aniž by brala v úvahu, co si o ní pomyslí okolí. Protože žádná předepsaná pravidla vlastně neexistují.

Women's Aid - Look at Me (Podívej se na mě)

Ačkoli tak aktuální, je domácí násilí stále tabu téma. Věděli jste, že v Anglii jsou v průměru každý týden až dvě ženy zavražděny svým současným nebo bývalým partnerem? I proto se charita Women´s Aid rozhodla začít s veřejností rozhovor o domácím násilí. Vše prostřednictvím šokujícího billboardu, kterého si kolemjdoucí nemohli nevšimnout. Na billboardu se vyjímá zbitá ženská tvář s modřinami. Čím více lidí se u billboardu zastavilo, aby se na něj podívalo, tím rychleji modřiny a zranění z obličeje ženě zmizely. Interaktivní billboard vyzýval lidi, aby neignorovali jasné náznaky a pomohli ženám v nouzi.

kampaň podívej se na mě

Sport England - This Girl Can (Tato dívka může)

Strach z předsudků, nedostatek sebedůvěry a času - výzkum z roku 2015 ukázal, že ženy jsou odrazovány od sportu právě kvůli mixu emočních tlaků, který je na ně kladený. Kampaň "Tato dívka může" oslavuje aktivní ženy, které dělají to, co chtějí bez ohledu na svůj vzhled.

Votes for Women (Hlasy pro ženy)

Kampaň se ve skutečnosti nesoustředí přímo na volby. Plakát pochází z roku 1909 a byl součástí novin bojovnic za volební práva. Týdně se ve Velké Británii prodalo přes 40 000 kopií příznivcům hnutí.

kampaň votes for women

Barbie - Imagine the possibilities (Představ si své možnosti)

Reklama Barbie nám předává informaci o síle představivosti a tvrdí, že ženy dokáží všechno. Kampaň se soustředí na malé holčičky a říká jim, že mohou dosáhnout všeho, do čeho se v životě pustí. V nádherném videu vidíme pět holčiček, které pracují ve své práci snů, jako profesorka na univerzitě, trenérka, veterinářka, podnikatelka a průvodkyně v muzeu.

I samotné panenky Barbie jsou dostupné v mnoha podobách a rolích a značka věří, že i děti, které se s nimi hrají, budou dostatečně silné na to, aby následovaly vlastní touhy a sny.

My Pale Skin - You look disgusting (Vypadáš nechutně)

Přestože influenceři mají na pozornosti vybudován celý svůj byznys, nikdo si nezaslouží komentáře, jaké dostala youtube hvězda.

Kampaň pochází z roku 2015 a ukazuje nám odlišný postoj lidí komentujících Eminu nalíčenou a nenalíčenou tvář.

Pantene - Labels Against Women (Štítky proti ženám)

Reklama z roku 2013 od Pantene zdůrazňuje rozličná měřítka, kterými společnost hodnotí chování muže a ženy v té samé situaci. V pracovním světě je manažerka nebo ředitelka považována za panovačnou, zatímco muž by podobný štítek nikdy nezískal. Muž je přesvědčivý, žena ctižádostivá, muž je oddaný svému cíli a přesvědčení, pokud jej následuje, žena je sobecká.

Kampaň ženy inspiruje a radí jim, aby se nenechávaly odradit a brzdit "štítky" a "nálepkami" společnosti.

Microsoft - #MakeWhatsNext

Znáte nějaké ženské vědkyně? Ne? Microsoft oslavil Mezinárodní den žen v roce 2016 tím, že mladým dívkám studujících na základních školách tuto otázku položil.

"Znáš nějakého vědce?"

Dívky: “Benjamin Franklin. Leonardo Da Vinci. Thomas Edison.”

"Uměla bys jmenovat nějaké ženské vědkyně?"

Dívky: “Hm.. Ne. To je těžká otázka. Ve škole nám říkali jen o mužských vynálezcích. Právě jsem si to uvědomila.”

Přestože ženy tvoří polovinu populace, pouze 7 % z nich vlastní nějaký patent. Ale ne všechno vyrobili muži. Tabitha Babbitt vyrobila stolní kotoučovou pilu. Patrícia Bath předvedla laserovou operaci katarakty. Ada Lovelace vytvořila první počítačový algoritmus, Maria Pereira vynalezla “lepidlo”, které změnilo operace srdce, Bertha Benz vynalezla brzdové destičky, Yvonne Brill vytvořila satelitový pohon.

Microsoft svojí kampaní rozšiřuje povědomí a oslavuje ženy vědkyně. A představte si, kampaň byla tak úspěšná, že za měsíc Microsoft dosáhl více než 184 milionů reakcí a vyhledávání ženských vynálezkyň se ztrojnásobilo.

Tak vidíte? Marketing nejen přetváří staromódní názory a představy, ale také nás učí a inspiruje k tomu, aby se z nás stali lepší lidé. Protože potenciál se totiž ukrývá v každém člověku, bez ohledu na pohlaví.

V případě, že přemýšlíte nad zajímavou PR kampaní, která do světa vyšle tu vaši myšlenku, neváhejte se na nás obrátit. Vždyť, zažité konvence můžeme transformovat společně.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB