5 tipů pro lepší pozice ve vyhledávání (SEO)

Publikováno 17. 01. 2022
Search engine marketing

Zatímco ještě několik let zpátky nebylo při vyhledávání na internetu výjimkou najít ten správný odkaz na druhé či třetí stránce vyhledávacích výsledků, dnes se jen zřídka stane, že by uživatel musel procházet víc než prvních pár řádků výsledků. Zpětně se to zdá samozřejmé, ale k současnému stavu se internet dostal až po dlouhých letech bojů mezi tvůrci stránek a vývojáři vyhledávačů. Stejně dramatickým vývojem, jako samotné vyhledávací algoritmy, prošla i disciplína zvaná SEO.

5 tipů pro lepší SEO

Co je SEO?

SEO je zkratkou pro Search Engine Optimization – doslovně „optimalizace pro vyhledávače“, přesto již dávno nejde o tak jednoduchou činnost. Primitivní algoritmy prvních vyhledávačů totiž procházely web a hledaly specifická klíčová slova, podle kterých stránky kategorizovaly.

Tvůrci webu se okamžitě snažili do svých stránek přidat takové prvky, které by zajistily větší výskyt jejich stránek ve výsledcích vyhledávání. Google, který je globálně největším vyhledávačem, si však uvědomil, že pro maximalizaci profitu ze zobrazené reklamy je nutné vždy zobrazovat ty nejrelevantnější výsledky a začal upravovat vyhledávací algoritmus kousek po kousku, aby každá další verze brala v úvahu o něco víc, než jen klíčová slova. SEO experti se naopak snažili rozklíčovat mechanismus, podle kterého Google a další vyhledávače výsledky řadí a snažili se upravit webové stránky takovým způsobem, aby právě je Google vyhodnotil jako nejrelevantnější a zobrazil odkaz na ně mezi prvními.

V dnešní době se relevance odkazu skládá z více než stovky parametrů a jejich obsah či váha jsou pečlivě střeženým tajemstvím Googlu. Přesto existují ověřené způsoby (některé z nich uvádí samotný Google) jak vylepšit svou pozici ve vyhledávání. Googlu se prakticky podařilo eliminovat pokusy o neférové soutěžení za pomoci různých fíglů a tudíž je mantrou současného SEO kvalitní, dostupný a relevantní obsah.

Jaké kroky podniknout, abychom zlepšili pozici ve vyhledávačích?

1. Zkontrolujte odkazy

Došlo ke změnám URL odkazu na vašem webu? Přepsali jste se? Nemáte funkční externí odkazy? Nedovolte, aby kliky potenciálních zákazníků byly zbytečné, vyhněte se chybám stránky a opravte daný odkaz. A jak rychle projít externí odkazy? Doporučujeme jednoduchý program Xenu Link Sleuth.


2. Vyhněte se nekalým praktikám

Ať už přidáváte zbytečně mnoho klíčových slov, duplicitní obsah, automatický obsah v podobě skriptu nebo skrytý text, při dlouhodobém umístění ve vyhledávačích si můžete zadělat na pořádný problém. Vyhledávače mohou tuto skutečnost brzy zaznamenat a může dojít k problému. Doporučujeme tyto záležitosti napravit a zaměřit se raději na kvalitní obsah, který bude hovořit sám za sebe a bez podvodů.


3. Optimalizujte svůj web pro mobilní telefony

Že lidé využívají k prohlížení webů stále častěji mobil, a to např. při cestování, dlouhé chvíli nebo třeba při práci, nám už je dávno známo. Pokud tedy nemáte svůj web optimalizovaný právě pro tato zařízení, rychle to napravte! Návštěvníci vašeho webu tuto záležitost jistě ocení a na webu stráví mnohem delší dobu.


4. Zadávejte titulky a správné popisy

Slova v titulku nebo v popisu odkazu jsou velice důležitá, doporučujeme se na ně pořádně zaměřit. Dále velice pomůže i struktura daného obsahu, který by měl být přehledný, rozdělený do odstavců a s nadpisy. Doporučujeme přidávat popisy také k obrázkům – vyhledávač tak ví, co na obrázku je a vám se tak může zúročit práce na kvalitních fotografiích ve výsledné návštěvnosti webu.


5. Oslovte agenturu

Pokud si nevíte rady a rádi byste požádali o radu odborníka, nebojte se nás oslovit. Poradíme vám, jak se dopídit k zajímavým pozicím ve vyhledávačích.

Zpět na výpis článků Sdílet na FB