Postřehy z konference Data Restart: Pozor na duplicitní transakce

Neduhy v Google Analytics, atribuční modely nebo také optimalizace cenotvorby v e-commerce – to vše a mnoho dalšího zaznělo 8. dubna na Data Restart – Konference o datech a analytice. Na konferenci vyrazili i naši Petr s Martinem. Jaké byly jejich postřehy?

Není nutné měřit úplně vše

Výkonnostní marketing jsme začali brát jako dogma. Jako správnou bereme pouze měřitelnou část, nicméně zapomínáme, že neměřitelná část je stejně tak důležitá a nejedná se o vyhozené peníze. Musíme proto myslet i na vynakládání prostředků do brandu a do záležitostí rozvoje. Budeme sice v situaci, kdy nebudeme mít výsledky ihned, ale jedná se o správnou cestu do budoucna a můžeme očekávat další růst firmy.

Nezapomínejme, že většina věcí nejde paušalizovat a není možné omezovat se striktně na výkon podle přímých čísel. Vždy vidíme pouze špičku ledovce a je potřeba vše správně nastavovat a zkoušet různé poměry mezi PNO (tedy podíl nákladů na obratu) a ROAS (návratnost prostředků vložených do reklamy).

Pozor na duplicitní transakce

Chyby v Google Analytics nám mohou často hodně zamotat hlavu. Velmi typickým příkladem jsou duplicitní transakce, u kterých mohou být data a realita zcela odlišná. Jak je to možné? Duplicitní transakce (neboli jedna objednávka, kterou ve výsledcích vidíme vícekrát) nejčastěji vznikají

  • při návratu na stránku prostřednictvím odkazu v e-mailu či záložky
  • obnovení dané stránky v okně prohlížeče
  • při obnovení stránky z uzavřené relace.

Jak ale zamezit duplicitním transakcím? Cesta je jednoduchá! Stačí v Google Analytics kliknout na Vlastní report – Transakce ID – Transacions a vytvořit si „vlastní” report,, který budete mít pod kontrolou.

Důležitým faktorem je přistupování k analýzám a použitým nástrojům individuálně. Pokud jsme tedy malou firmou, musíme k datům přistupovat odlišně než velká firma, která má jiné preference a možnosti. Samozřejmostí by pro nás mělo být zaměření na produkt, firmu či zákazníka a tomu podřizovat další věci, nikoliv naopak. Pokud tedy např. vyhovuje náš web nám i zákazníkovi, není nutné provádět změny a ohýbat tak data.

Došlo již v Google Analytics k nějakým chybám? V tom případě je doporučujeme už příliš neřešit a neopravovat. Data z minulosti budou sice rozsypaná a chybná, což zamezí meziročnímu porovnávání, nicméně je důležité vše dobře nastavit a pracovat správně v přítomnosti a budoucnu.

Tip na závěr

Display a video reklamy doporučujeme neposuzovat samostatně, nemusíme se ale vůbec bát experimentů s testováním různých variant a mixů. Důležitou součástí je však reportování, a to zejména počet shlédnutí a imprese.Naše kvalifikace a partnerství

Shoptet Seznam.cz Galérie realizátorov
Hi Promotion s.r.o. info@hipromotion.cz
+420 725 965 559
Ochrana osobních údajů | HiPromotion.cz © 2017 Všechna práva vyhrazena